Jak prać włóczkę?

nitki

Nowy motek włóczki nie wymaga prania przed przygotowaniem robótki. Jeśli jednak z jakiegoś powodu konieczne jest wypranie go, nie należy prać go w przypadkowy sposób, np. z ubraniami. Może się okazać to fatalne w skutkach, zarówno dla włóczki, jak i dla pozostałych pranych rzeczy. Do takiego prania należy się przygotować, przeczytać jaka temperatura wody będzie najlepsza dla posiadanego motka.

Pranie nowej włóczki

Jeśli motek włóczki uległ zabrudzeniu, można go wyprać, zachowując bardzo dużą ostrożność. Nie należy wrzucać go do pralki. Spowoduje to ogromne zmechacenie i poplątanie włóczki do takiego stanu, którego nie będzie już można uratować. Najlepiej jest włożyć motek do miski z wodą i wyprać delikatnie przy użyciu mydła lub płynu do prania. Warto postawić na specjalny płyn do prania wełny, np. Eucalan. Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, lepiej nie zamaczać całego kłębka, tylko delikatnie spróbować zetrzeć zabrudzenie mokrą gąbką. 

Jeśli przed wydzierganiem swetra z wełny obawiasz się tego, że gotowy wyrób się skurczy, możesz wyprać włóczkę w misce z gorącą wodą, do której uprzednio należy dodać sól i mydliny szarego mydła. Lepiej jednak po prostu dbać o gotowe ubranie i prać je w odpowiedni sposób.

Jak prać włóczkę po spruciu robótki?

Jeśli sprujemy robótkę, która ma już jakiś czas, to odzyskana wełna okaże się pofalowana i  nie będzie się nadawała na nowy wyrób. Są jednak sposoby na przywrócenie takiej włóczki do szydełkowania do stanu bliskiemu nowej wełny. 

Kłębek włóczki można wyprać ręcznie w misce z ciepłą wodą i detergentem, a następnie nawinąć na coś, co pozwoli się jej wyprostować, np. na nogi od krzesła. Po wysuszeniu w taki sposób, włóczkę można zwinąć w kłębek i wykorzystać do nowej robótki. 

Kolejny sposobem jest odwrócenie kolejności. Włóczkę można nawinąć na nogi taboretu,  po czym wstawić do wanny lub do brodzika prysznica i polewać gorącą wodą, do której uprzednio dodało się płyn do płukania tkanin. Płyn sprawia, że wełna jest puszysta. Po zmoczeniu motka należy odczekać, aż nadmiar wody się odsączy, po czym należy ściągnąć włóczkę i wysuszyć ją wieszając na lince.

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane