Jak zacząć pracę z haftem płaskim?

DSC06495-01

Haft jest bardzo relaksującym zajęciem. Pomaga się wyciszyć i zająć czymś ręce. Poza tym umożliwia ozdobienie swoich ubrań, zasłon czy poduszek w niepowtarzalny sposób. Aby rozpocząć przygodę z haftem, nie trzeba wydawać wielu pieniędzy i kupować niezliczonej ilości narzędzi i nici. Aby sprawdzić, czy haft jest zajęciem, które sprawia satysfakcję, wystarczy mieć igłę, materiał i nici. Różne dodatkowe elementy warto nabywać wraz ze wzrostem zaangażowania w to zajęcie.

Jakie elementy wyposażenia potrzebne są do haftowania?

Pierwszą z rzeczy przeznaczonych do haftu jest tamborek. Jest to okrągła lub owalna obręcz służąca do mocowania materiału, na którym ma powstać haft. Jest wykonany z drewna, plastiku lub gumy.
Drugim elementem są igły do haftu płaskiego. Warto mieć igły z różnymi wielkościami oczek, aby można je było dobrać do różnej ilości nitek.
Trzeci potrzebny element to materiał do haftu. Najlepsze do tego celu są bawełna i len bez domieszek. Ważne jest, aby materiał nie był rozciągliwy. Dzięki temu tkanina nie marszczy się, co ułatwia pracę.
Kolejny niezbędny element to mulina. Mulina to przędza skręcona z 6 nitek. Motki mają zwykle 8 metrów długości. Zależnie od potrzeb używa się od jednej do sześciu nici.
Poza tym potrzebne są nożyczki do haftu i długopis do przenoszenia wzorów. Elementem ułatwiającym przenoszenie wzorów jest fizelina rozpuszczalna w wodzie.

Jak ułatwić sobie haftowanie?

Nici potrzebne do haftowania powinno się obcinać na długość ok. 30 – 40 cm. Zbyt długie będą się rwać. Aby móc haftować drobne wzory, czy cieniowanie, konieczne jest rozdzielenie nitek muliny. Kawałek muliny docięty do odpowiedniej długości należy położyć na płaskiej powierzchni i rozdzielić nici na końcu. Następie w jeden palec trzeba złapać potrzebną do haftu ilość nitek, a w drugi palec pozostałe nitki. Gdy pociągnie się je w przeciwnych kierunkach, nici się rozdzielą. Jeśli haft nie wyjdzie i będzie trzeba spruć mulinę, to nie należy używać jej ponownie.
Tamborek nie powinien mieć średnicy większej niż 20 cm. Większy będzie męczył dłoń.

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane