Co będzie Ci potrzebne do wykonania makatki? 

11

Samodzielne tworzenie dekoracji do domu to spora przyjemność i ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Co więcej, dzięki odrobinie wyobraźni można sprawić, że wnętrze nabierze wyjątkowego charakteru, a niejeden znajomy spyta, skąd pochodzi ozdoba. Jedną z ciekawszych, a zarazem niezwykle modnych w ostatnim czasie dekoracji są makatki. Czym są, co jest potrzebne do ich wykonania i jak je zrobić?

Krosno, czyli podstawa do stworzenia makatki 

Makatką nazywamy dekorację ścienną, która od popularnej makramy różni się przede wszystkim tym, że jest wykonywana na krośnie, natomiast do przygotowania makramy jest potrzebna gałąź albo stelaż. Co więcej, makatki z reguły są mniejsze i zwykle mają wymiar około 30 × 60 centymetrów, a mogą mieć 50 × 70 centymetrów, a nawet być większe. Podstawą do stworzenia makatki jest wspomniane wcześniej krosno.

Może mieć różne wymiary w zależności od preferencji i efektu, który ma zostać uzyskany. Warto jednak wybrać średnie lub większe krosno, ponieważ można na nim zrobić zarówno mniejsze, jak i większe makatki – wedle upodobań. Dzięki temu, że krosno jest niezwykle proste w obsłudze, przy jego pomocy można wykonać przepiękną makatkę, nawet nie mając zdolności manualnych. Składa się z drewnianej ramy i pomocniczego czółenka.

Co jeszcze jest potrzebne do zrobienia makatki? 

Do wykonania makatki oprócz krosna niezbędny jest również sznurek albo gruba nić. Jest przeznaczony do uzupełnienia wyżłobień w ramie (metodą góra-dół). Może to być na przykład sznurek do makramy, jednak nie powinien być zbyt gruby. Sprawdzi się również popularny kordonek, który może mieć dowolny kolor. Jednym z ważniejszych akcesoriów do stworzenia makatki są włóczki albo sznurki, z których stworzony będzie wzór. W tym celu można również zastosować sznurki makramowe.

Dzięki nim można uzyskać wyjątkowy i elegancki efekt, co nie jest możliwe w przypadku włóczek. Warto również wspomnieć, że w przypadku włóczek przyda się też drewniana igła, ponieważ dzięki niej praca przebiegnie sprawniej. Ostatnim elementem niezbędnym do stworzenia makatki jest gałąź, na której zostanie zawieszona. Warto zadbać o to, by była estetyczna, bo z pewnością będzie miała ogromny wpływ na ostateczny wygląd dekoracji.

Wszystkie rzeczy, potrzebne do zrobienia makatki znajdziesz „TUTAJ”

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane

Dodaj komentarz