Kordonek jest zwykle wykonany z bawełny lub mieszanki bawełny z syntetykami. Można spotkać go w wielu różnych grubościach i kolorach, co pozwala na tworzenie rozmaitych ozdób i rękodzieł. Co warto wiedzieć na temat szydełkowania kordonkiem?
Czym jest kordonek?
Kordonek to rodzaj przędzy, którą często wykorzystuje się do robienia szydełkowych lub koronkowych wzorów. Składa się ona się z cienkich włókien, zwykle bawełnianych, poliestrowych, jedwabnych lub mieszanki bawełny z syntetykami. Dzięki temu przędza jest miękka, elastyczna i trwała zarazem. Kordonki do szydełkowania są produkowane w różnych grubościach i kolorach, dzięki czemu można z ich pomocą uzyskać różnorodne, efektowne wzory. Oczywiście, aby cieszyć się jak najdłużej ozdobami stworzonymi przy użyciu przędzy, trzeba odpowiednio o nie dbać. Nieodpowiednia temperatura prania i prasowania może uszkodzić strukturę kordonków. Z tego względu warto poznać charakterystykę konkretnej przędzy, aby wiedzieć, jak się z nią obchodzić.
Co można zrobić z kordonków do szydełkowania?
Kordonek jest wdzięcznym i uniwersalnym materiałem, z pomocą którego można stworzyć wiele pięknych rękodzieł – oryginalnych ozdób, elementów odzieży, akcesoriów oraz wielu innych. Nie dość, że dostępna gama kolorystyczna kordonków jest ogromna, to jeszcze występują one w różnorodnych grubościach. Odpowiednio dobrany rodzaj przędzy pozwoli stworzyć np.:
- firanki, zasłony i zazdrostki;
- obrusy, podkładki i serwetki;
- ozdobne poszewki na poduszki;
- odzież i bieliznę;
- dywaniki;
- narzuty na łóżko;
- kapelusze i akcesoria do włosów;
- zabawki i dekoracje.
Warto przy tym pamiętać, że nie każde szydełko nadaje się do każdej grubości przędzy. Sprzęt musi być odpowiednio dopasowany do konkretnego kordonka, aby praca nad rękodziełem przebiegała bez żadnych przeszkód.