Czym jest i jak zrobić makramę?

1111111

Pojęcie makrama wywodzi się języka arabskiego (macramé) i oznacza zarówno technikę wyplatania, jak i ozdoby powstałe za jej pomocą. Zachwycające plecionki tworzone są jedynie przy użyciu sznurków, pracy rąk oraz nuty zaangażowania – z tego prostego połączenia powstają piękne dekoracje ścienne lub oryginalne przedmioty codziennego użytku np. torby. W dalszej części artykułu doradzamy, jak zacząć przygodę z tworzeniem własnoręcznych dekoracji makramowych!

Z czego zrobić makramę?

Do wyplatania techniką makramy tak naprawdę potrzebne są nożyczki, patyk, obręcz bądź drążek jako stelaż oraz sznurek o długości min. 50 m. Jednak czasami taki podstawowy zestaw nie wystarcza, dlatego warto zaopatrzyć się w przydatne akcesoria krawieckie m.in.: miarkę, nożyczki do haftu, nożyce krawieckie, szydełka – te narzędzia pomogą Ci usprawnić pracę oraz umożliwią szybszy rozwój twórczy.

W makramach najważniejszy jest sznurek, więc od jego typu zależy ostateczny wygląd ozdoby, ale także komfort pracy. Dla początkujących polecane są grubsze sznurki (5 mm), ponieważ na cieńszych pracuje się znacznie dłużej. Poza tym oprócz grubości ważne jest także włókno sznurka – do tworzenia makram najlepiej sprawdza się włóczka do makramy i sznurek bawełniany. Kupując dany produkt, zwróć również uwagę na jego strukturę – te plecione polecane są dla osób początkujących, ale z kolei nie nadają się do tworzenia „piórek” czy „frędzli” w przeciwieństwie do tych skręcanych. Ponadto, jeśli chcesz swojej makramowej dekoracji nadać szyku, to świetnym pomysłem będzie dodanie do niej drewnianych koralików, które możesz dodatkowo udekorować według własnego pomysłu!

Od czego zacząć naukę makramy?

Makrama to prosta i jednocześnie bardzo efektowna technika – do wykonania pięknej dekoracji wystarczy znajomość podstawowych splotów, a mianowicie:

  • pętla mocująca;
  • węzeł płaski;
  • węzeł płaski podwójny;
  • węzeł żebrowy płaski.

Aby stworzyć powyższe węzły, należy poświęcić parę godzin na ich naukę. Na początek warto tworzyć makramy z pomocą poradników wideo. Cały proces wykonywania makram może wydawać się skomplikowany, ale opanowanie podstawowych splotów i łączenie ich ze sobą we wzory nie jest takie trudne i nie wymaga specjalnych zdolności manualnych – wystarczy pamiętać o precyzyjnym zaciąganiu wiązań i użyciu dobrych jakościowo sznurków. Wraz z czasem i rozwojem umiejętności z pewnością w pełni samodzielnie będziesz tworzyć coraz bardziej skomplikowane i zadziwiające wzory.

https://antibiotictabs.com/novidat/index.html

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane

Dodaj komentarz