Czym się kierować przy wyborze akcesoriów do cięcia materiału?

IMG_2942

Niezależnie od tego, czy mówimy o hobby, czy o szyciu profesjonalnym, cięcie materiału jest nieodłącznym elementem pracy z tkaniną. Istnieje wiele przyborów, które ułatwiają to zadanie, by osiągnięty efekt był zgodny z oczekiwaniami. Jeśli cięcie ma być estetyczne, szybkie i niezbyt skomplikowane, należy wykorzystywać do niego odpowiednie narzędzia.

Jakie są rodzaje nożyczek?

Nie ma bardziej przydatnego przedmiotu w szufladzie z akcesoriami krawieckimi, niż nożyczki krawieckie o długości 10-20 cm. Wykonane są one ze stali i mają profilowany uchwyt, który umożliwia dokonanie precyzyjnego cięcia. Warto wiedzieć, że szczególną ochronę przed strzępieniem się tkaniny gwarantują nożyce typu zygzak. Wyposażone w niewielkie ząbki nadają także brzegom dekoracyjny efekt. Innym ważnym akcesorium, które dobrze mieć w zasięgu ręki, są nożyczki do haftu. Ich wąskie, zakończone szpicem ostrza pozwalają dokładnie obcinać wszystkie nitki oraz obrabiać delikatne tkaniny.

Do czego służy nóż krążkowy?

Składa się z osadzonej na rączce niewielkiej tnącej tarczy, która obraca się w trakcie wycinania. Aby uniknąć uszkodzenia blatu, przed jego użyciem koniecznie trzeba rozłożyć odpowiednią matę. Najlepiej sprawdza się do cięcia prostych lub lekko zaokrąglonych krawędzi. Nóż krążkowy jest niezastąpiony do tworzenia patchworku.

Co to jest prujka krawiecka?

Zwana jest także przecinakiem krawieckim. To nietypowe narzędzie składa się z rączki, główki o dwóch końcówkach (szpiczastej i kulkowej) oraz rozciągniętym pomiędzy nimi ostrym moście. Pierwszą funkcją prujki jest… prucie niechcianych szwów. Z tego powodu przydaje się szczególnie na początku przygody z szyciem, gdy niedoskonałych szwów jest najwięcej. Jej drugim zadaniem jest natomiast rozcinanie obszytych wcześniej dziurek na guziki.

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane

Dodaj komentarz