Jak dobrać rodzaj nici krawieckich?

IMG_3345

Wybór odpowiednich nici do szycia to bardzo skomplikowana sprawa. Jest wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę: rodzaj szycia, grubość i rozciągliwość nici, właściwości materiału czy typ igły. Oczywiście nici do szycia maszynowego znacząco różnią się od nici do szycia ręcznego – dzięki mocniejszemu skrętowi są bardziej wytrzymałe. Jest to konieczne, ponieważ ulegają większemu naprężaniu podczas pracy w maszynie. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym parametrom nici krawieckich.

Z czego zrobione są nici?

Pierwszej wskazówki, jakie nici wybrać, należy szukać w tkaninie, która będzie szyta. Ogólna zasada głosi, że nić powinna być wykonana z tego samego surowca, co materiał. Wynika stąd, że bawełnę szyje się przy użyciu nici bawełnianych, które pasują także do wiskozy (choć istnieją też nici wiskozowe). Jedwab powinien być szyty nićmi jedwabnymi, a tkaniny syntetyczne – nićmi syntetycznymi. Te ostatnie produkuje się najczęściej z poliestru, który jest bardzo wytrzymały zarówno pod względem mechanicznym, jak i odporności na substancje chemiczne, wilgoć czy pleśń. 

Sposób wytwarzania i wykończenie

Sposób wykończenia nici również jest ważnym kryterium wyboru. Trzeba wiedzieć, że nici matowe służą przede wszystkim do szycia ubrań z bawełny, bielizny pościelowej lub przyszywania guzików. Z kolei nici nabłyszczane, które są bardziej miękkie i łatwo się plączą, wykorzystywane są głównie do szycia odzieży roboczej. Pokrywająca je apretura rozpuszcza się w wodzie, dlatego szybko tracą połysk, w odróżnieniu od nici merceryzowanych. Merceryzacja, czyli kąpiel w roztworze stężonego ługu sodowego, nadaje niciom trwałość i nierozciągliwość. Materiały rozciągliwe szyje się natomiast elastycznymi nićmi pasmanteryjnymi, używanymi na chwytaczach w overlocku, coverlocku i renderce.

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane

Dodaj komentarz