Szydełkowanie to wyciszające i relaksujące zajęcie, które obecnie staje się coraz bardziej popularne. Nie tylko panie szydełkują, ponieważ to rękodzieło zyskuje także zwolenników wśród mężczyzn, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia. Własnoręczne robienie na szydełku swetrów dla najbliższych, modnej torebki czy ciepłego szalika to świetny pomysł na spędzenie zimowych wieczorów oraz dopasowania ubioru do własnego, niepowtarzalnego stylu. Osoby, które jeszcze nigdy nie zajmowały się tego typu robótkami, powinny wiedzieć, że szydełkowanie nie jest trudne, dlatego warto od niego zacząć niezapomnianą przygodę z hand made, a swoje działanie rozpocząć od najprostszych wzorów. Jednak jak dobrać włóczkę? Odpowiadamy.
Jakie włóczki najczęściej spotykamy?
Warto wiedzieć, że do szydełkowania nadaje się mnóstwo materiałów, a nie jedynie popularna wełna. Oczywiście wszystko zależy od tego, co zamierzamy uzyskać, na przykład eleganckie serwety powstaną z kordonka, natomiast do swetrów i szalików wybierzmy raczej włóczkę. Jaką? Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, które różnią się między sobą kolorem, fakturą, miękkością i grubością oraz oczywiście naturalnością. Naturalne włóczki mają pochodzenie roślinne (na przykład bawełniane, bambusowe czy lniane) lub zwierzęce, do których zaliczają się włóczki między innymi z alpaki, angory czy wełny owczej. Z kolei syntetyczne to na przykład poliester, wiskoza czy nylon. Oczywiście możemy też wybrać włóczki mieszane.
Co warto wiedzieć?
Jeśli dopiero rozpoczynamy przygodę z rękodziełem, nie wybierajmy drogiej włóczki do szydełkowania, ponieważ pewnie wielokrotnie sprujemy nieudany ścieg. Warto dokładnie czytać informacje na banderoli, która opasa motek, ponieważ znajduje się tam wiele cennych informacji od producenta.