Jakie nożyczki krawieckie sprawdzą się najlepiej?

amegra-28

Nożyczki krawieckie to podstawowe wyposażenie każdej pracowni krawieckiej. Wybierając nożyczki, warto jednak zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech – wówczas cięcie i krojenie materiału stanie się proste i przyjemne jak nigdy wcześniej. Wybór odpowiednich nożyczek krawieckich nie jest łatwym zadaniem. Jakie zatem cechy nożyczek są najważniejsze?

Wybierz odpowiedni rozmiar

Duże nożyce idealnie sprawdzą się do ciecia dużych fragmentów materiałów, a długa linia cięcia zagwarantuje precyzję i dokładność krawędzi. Nożyczki o długości 25 cm nadają się także do cięcia kilku warstw materiału jednocześnie, ale chcąc wycinać detale lepiej sięgnąć po mniejsze nożyczki do haftu o długości około 15 cm. Takie modele sprawdzą się także do przecinania nici. A zatem w każdej pracowni powinny znaleźć się zarówno duże, jak i małe nożyce przeznaczone do różnych prac. Alternatywą są nożyce uniwersalne o długości 20 cm, które świetnie poradzą sobie z detalami i długimi odcinkami.

Waga nożyczek krawieckich

Nożyczki krawieckie pod względem wagi można podzielić na lekkie i ciężkie. Najcięższe są modele kute, które doskonale sprawdzają się do przecinania grubych materiałów i cechują się nieprzeciętną trwałością. Do częstego ciecia lepiej jednak używać lekkich nożyczek, które pozwolą nawet na wielogodzinną pracę. Warto wybierać nożyce z miękkim uchwytem.

Ostrze nożyczek krawieckich

Najbardziej uniwersalne są nożyce z prostymi ostrzami, a największą precyzje gwarantują nożyczki typu bocian, które sprawdzą się do haftowania i wycinania detali. Nożyczki z mikroząbkami przeznaczone są do cięcia delikatnych materiałów, które mają tendencje do ślizgania się, a nożyczki typu zyg zag zapobiegają strzępieniu się materiału. Najlepiej wybierać nożyczki z ostrzem wykonanym z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

Tags:

Udostępnij:

Posty powiązane

Dodaj komentarz